BADANIE OCT OKA SECRETS

badanie oct oka Secrets

badanie oct oka Secrets

Blog Article

Przebieg badania nie różni się od typowego badania okulistycznego. Co do zasady badanie nie jest inwazyjne. Zdarza się, że w celu lepszego uwidocznienia dna oka pacjent otrzymuje specjalne krople rozszerzające źrenicę. Pacjent opiera twarz na urządzeniu i proszony jest o patrzenie w kierunku wyświetlanego znacznika. Specjalista wykonujący badanie ocenia jego jakość i zapisuje je na twardym dysku komputera. Badanie website trwa kilkanaście sekund. Dzięki upowszechnianiu się tego badania, można je obecnie wykonywać w coraz niższej cenie.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Badanie OCT plamki żółtej to badanie, które pozwala nam ocenić plamkę żółtą, czyli część siatkówki, która jest odpowiedzialna za wysoką ostrość wzroku oraz widzenie barw. Badanie OCT plamki żółtej jest zalecane przez okulistów w sytuacji, kiedy w badaniu w standardowym badaniu okulistycznym zauważą nieprawidłowości w plamce żółtej.

Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłego uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

OCT bada i ocenia przede wszystkim morfologię oka, wykrywa zmiany w jego strukturze, przekroju itd. Wynik tomografii opisuje wszelkie odchylenia od normy.

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Zwykle badanie trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

Badanie OCT poniżej normy nie zawsze jest powodem do niepokoju, dlatego wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem i publishępować dalej zgodnie z jego zaleceniami.

Należy pamiętać, że badanie OCT jest zaawansowaną metodą diagnostyczną, która dostarcza szczegółowe informacje na temat stanu siatkówki i nerwu wzrokowego.

Badanie OCT nie ogranicza się tylko do siatkówki, ale umożliwia także dokładną ocenę stanu nerwu wzrokowego. Dzięki swojej wysokiej czułości OCT może identyfować zmiany i stany chorobowe, które mogłyby nie zostać wykryte podczas rutynowego badania oka.

U niektóry pacjentów droga odpływu płynu odżywczego z oka (tzw. cieczy wodnistej) może być utrudniona ze względu na budowę gałki ocznej. W sytuacji ograniczonego odpływu może dojść do gwałtownego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego.

10 niewielki fragment powierzchni siatkówki jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie jemu człowiek zawdzięcza ostrość widzenia i rozróżnianie kolorów.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych aspectów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Report this page